петак, 23. децембар 2011.

Vic

 
Starija gospodja, u osamdesetima, ali jos uvijek prilicno zivahna, ulazi u ljekarnu:

- Dobar dan, gospodine. Imate li aspirine?

- Da, naravno, gospodjo!

- А analgetike?

- Svakako, gospodjo.

- I antireumatike?

- Sigurno, gospodjo.

- A Viagru?

- Imamo, gospodjo, ali za Viagru Vam treba lijecnicki recept.

- A gel za hemeroide?

- Imamo, gospodjo.

- A imate li nesto biljno za jetru i zucni mjehur?

- Svakako, gospodjo.

- A antidepresive?

- Imamo, gospodjo, ali samo na recept.


- A sredstva za spavanje?

- Da, ali opet trebate recept.

- Nesto za poboljsanje pamcenja?

- Naravno, imamo i to.

- A pelene za inkontinenciju?

- Naravno, tamo su na polici.


- Imate li...

- Slusajte, gospodjo, ovo je najbolje opskrbljena ljekarna u gradu s nadaleko najboljom ponudom. Sto zapravo trebate?

- Znate, krajem mjeseca vjencat cu se s Jozom koji ima 95 godina, pa nas zanima ako mozemo kod vas otvoriti knjigu zelja mladenaca. 

Прича о најмлађем каплару на свету

Момчило Гаврић осмогодишњи "ратник"- Заборављени Јунак...




„Пре више од девет деценија завршен је I светски рат у коме је као војник учествовао и Момчило Гаврић. Већина Лозничана не зна ни ко је он, а камоли одакле је. А требало би јер је Момчило, најмлађи војник свих армија у Првом светском рату, њихов земљак рођен у Трбушници, код Лознице, испод планине Гучево. Нажалост лознички крај је сасвим заборавио овог несвакидашњег јунака.


У књигама је забележено да је Момчило Гаврић на почетку Првог светског рата имао непуних осам година. Он је из Трбушнице, села пет километара од Лознице, испод самог Гучева. Био је осмо дете својих родитеља оца Алимпија и мајке Јелене. Тада је био понос имати доста деце. Камо среће да је и сада тако у Србији.

У августу 1914, аустроугарски војници су чинили велике покоље цивилног становништва. У једну рану зору почетком августа 1914. године, пијане Швабе убили су Момчилове, оца и мајку, сестре и његова четири брата. Мали Момчило заждио је кроз шуму и избио на врх Гучева. Наишао је на положај Шестог артиљеријског пука Дринске дивизије првог позива којим је командовао мајор Стеван Туцовић, брат Димитрија Туцовића. Малишан је пао, обгрлио му чизме и зајецао: „Чико, све су ми убили…“. Мајор Туцовић га је питао: „Знаш ли да бацаш бомбе?“ Мали Момчило је рекао да је бацао само камење. Мајор је узео једну бомбу и показао му како се то ради. Затим је мајор Туцовић постројио своје војнике и питао: „Ко хоће да ноћас освети Гаврићеве родитеље, његову браћу и сестре?“

Цела чета искорачила је напред. Туцовић је одабрао једног дугајлију, Златиборца Милоша Мишовића. Пред поноћ је кренуо Мишовић заједно с малим Момчилом и затекао пијане Швабе како пред качаром Гаврића пијани шенлуче. Хитнуо је Мишовић једну бомбу, затим другу, трећа није била потребна. Тог тренутка мали Момчило је постао борац српске војске, дете Шестог артиљеријског пука Дринске дивизије. Туцовић је наредио војницима да сваког дана малом Гаврићу дају да опали три пута из топа и тако свети своју браћу и своје сестре.

Дошло је повлачење преко Албаније. Милош Мишовић узео је Момчила под своју бригу. У Подгорици купио му је за последње паре један венчић од двадесет укљева и рекао му: „Синко, ако хоћеш да останеш жив, сваког дана да једеш само једну рибицу. Запамти добро, само једну ако хоћеш да преживиш“. Момчило га је послушао, а онда већ када су прошли Скадар рибица више није било. И Мишовићу, кршном Златиборцу, почело је да понестаје снаге. Једне ноћи док су чучали поред ватрице рекао је малом Момчилу: „Синко, бојим се да и ја нећу моћи више. Ухвати ме за мој шињел и ја ћу те вући докле будем имао снаге…

Ако паднем, немој ми прилазити, продужи даље“. Вукао је Мишовић малог Момчила, посртао, тетурао… Глад и зима сломили су кршног Златиборца. Није могао даље, паде у снежну пучину… Момчило стаде и даде му руку… „Не, продужи даље, Момчило, не обазири се на мене…“ Момчило се склупчао око њега у снегу, милујући му промрзле руке: „Чика Мишо, ја нећу даље… Чика Мишо, ја хоћу да умрем с тобом“. Како да умре дете? Видевши да ће мали Момчило умрети, Милош Мишовић скупи снаге, усправи се… Посртали су Милош и Момчило, бауљајући тих задњих десетак километара испред Драчког пристаништа. Касније на Крфу малом Момчилу пришили су по једну звездицу на нараменицама… Тако је деветогодишњи Момчило Гаврић постао најмлађи каплар на свету.




- Мали Момчило је са својим пуком пешке прешао Албанију и стигао до Крфа, издржавши као десетогодишњак оно што многи одрасли нису. Био је најмлађи каплар на свету. Учествовао је у пробоју Солунског фронта где је рањен, а Војвода Живојин Мишић га је унапредио, па је као дванаестогодишњак имао чин поднаредника. Чекајући пробој фронта и повратак у Србију, описменио се, а после рата је отишао у Енглеску, где је завршио гимназију и 1921. се вратио у Београд. Упознао сам га 1987, када је присуствовао отварању Музеја Јадра у Лозници, где се у сталној поставци налазе и његове две војничке фотографије – каже за наш лист историчар у овом музеју Горан Вилић.


Вилић каже да кад посетицима музеја говори о Првом светском рату, посебну пажњу увек посвети причи о Момчилу Гаврићу. У Београду је живео све до смрти, 1993. године. Његова ратна судбина је „јединствена у свету” и „заслужио је да га се данашње генерације сећају”.
Нажалост, данас ниједна од око 250 лозничких улица не носи име Момчила Гаврића, ниједна школа или установа се не зове по њему, а нема ни споменик. Најмлађи каплар на свету је у његовом завичају и својој држави незаслужено заборављен.“





Evolucija kafe


Topli napitak namenjen uživanju i opuštanju, pretvoren je u nešto krajnje složeno, te vam je pri odlasku u kafić potrebna brošura da biste pravilno naručili istu.

1991. godina
Konobar: Izvolite, šta želite da naručite? 
Gost: Jednu kafu moliću.
Donosi vam tursku/srpsku/domaću kafu u bakarnoj žutoj džezvi, sa ratlukom od ruže na tacni. 
_________________________________________________________________________
2001.
Konobar: Izvolite, šta želite da naručite? 
Gost: Jednu kafu moliću. 
Konobar: Služimo samo espreso. 
Gost: Pa dobro...onda jedan espreso.
Donosi vam espreso ružan kao sam đavo, jer im je teško da se otvore za neku kvalitetniju kafu. Kao prilog tu je i neka bugarska čokoladica, kojoj ni ime ne znate, a strah vas je i da je stavite u usta. 
_________________________________________________________________________
2011.
Konobar: Izvolite, šta želite da naručite? 
Gost: Jedan espreso. (Jer je turska/domaća/srpska kafa odavno postala misaona imenica) 
Konobar: Da li želite skraćeni, obični, pojačani, produženi ili osiromašeni? 
Gost: Obični. 
Konobar: Hoćete u malu, srednju ili veliku šolju, ili možda plitku, a široku? 
Gost: Malu. 
Konobar: Želite možda mleko u kafu? 
Gost: Može malo mleka... 
Konobar: Želite hladno, ili toplo, sa -5% mlečne masti, sojino ili kamilje? 
Gost: E, aj daj mi čaj od nane!!! (U sebi MRŠUPIČKUMATERINU!) 
Konobar: Želite možda od sveže ili osušene.... 



субота, 3. децембар 2011.

HOW LONG DOES A QUEEN LAST?


Obama

Bush

Clinton

Bush (senior)

Reagan

Carter

Ford

Nixon

Kennedy

Eisenhower

Truman